Trabzon DSİ 22. Bölge Müdürlüğünde çok sayıda işçi iş başı yapamadan işsiz kaldı.
22. DSİ Bölge Müdürlüğünde farklı farklı sürelerde çalışan, hatta aralarında ilk kez bir işe girerek evlenme hayalleri kuran işçilerin de yer aldığı çok sayıda işçi iş başı yapamadan işsiz kaldı. İşsiz kalan işçiler arasında Osman ve Seda Koç çifti de yer alıyor.
Osman Koç, "Eşimin işten atıldığını öğrenince kurum yetkilisine nedenini sordum. Bana gelen listede senin de adın yok dedi. Beni de çizdiler, işsiz kaldım. Ramazan gelirken ne yiyip ne içeceğiz soran yok. Arkası güçlü kişileri aldılar, bizi işsiz bıraktılar" iddiasında bulundu. Eşi Seda Koç ise "Ben de 1,5 yıldır taşeron şirket aracılığıyla aynı yerde çalışıyordum. Eşimi de beni de işten çıkardılar. Yönetimde dayımız yok diye işten atıldık" dedi.
1 NİSAN ŞAKASI GİBİ!
İşçiler arasında en dikkat çeken isimlerden biri ise hiç şüphesiz 31 yaşındaki üniversite mezunu Muhammet Ustaoğlu oldu. Ustaoğlu, "Yıllardır işsizim. Hayatımda ilk kez bir işim oldu diye sevindim. 1 Temmuzda işe başlayacaktık ancak 1 Temmuz bize 1 Nisan şakası gibi geldi. Bu zamana kadar başka işlerde de çalışmak için başvurularım oldu. Yine torpil yüzünden işe giremedim. Başbakanımız herkesten 3 çocuk istiyor, ben ise çaresizlik içinde yuvamı kuramıyorum. Listede ismim olmasına rağmen ismim çizilerek yerime başkası alındı. Siyasiler devreye girdi" diye konuştu. İşten çıkartılan işçiler, AK Partiden gelen listeler doğrultusunda işe alımların yapıldığını ve kurum yöneticilerinin işçilerle karşı karşıya bırakıldığını iddia ettiler.
ŞARTNAMEDE ŞARTLAR BELLİ!
DSİ yetkilileri ise, taşeron firmanın değiştiğini ancak kendilerine bir müdahalenin söz konusu olmadığını iddia ederek, "Elbette ki siyasilere müracaat eden partili partisiz vatandaşlarımız iş istemektedir. Bizlere gelen talepler de vardır. Ancak işe alışlarda bizler inisiyatif kullanarak değil şartnamelere, yönetmeliklere göre personel alabiliriz. Geçen yıl çalışan 100 civarında işçimiz vardı. Bu yıl bu sayı 156ya çıktı. Ancak Ankaradan, genel müdürlükten bize gönderilen şartnamelere baktığımızda yeni yeni yeterlilikler istendiğini görmekteyiz. Çoğunlukla meslek liselerinin ilgili bölümlerinden mezun işçiler alınması istenmektedir. Biz de bu şartnamelere göre personel alıyoruz" bilgisini verdi.