Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti'nin Van mitinginde konuştu.
İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları
Sevgili Vanlılar, en kalbi duygularımla selamlıyorum. Burada tüm Vana tüm vanlı kardeşlerime selamlarımı yolluyorum. Öncelikle sesimden dolayı sizlerden özür diliyorum. Fakat Vanı iptal edemezdim, Diyarbakırı iptal edemezdim. Böyle de olsa gelmek zorundaydım.
Her karşısında evliyaların alimlerin izi olan, eseri olan Vanı muhabbetle selamlıyorum. Vanın evladı, Vanın kahramanı Saidi Nursiyi özellikle yad ediyor, mekanı cennet olsun diyorum. Bugün Van bir başka. Bugün Vandaki coşku bir başka. Sevdanız başka. Aşkınız başka. İstikbalimiz için önemli bir tercihte bulunacağız. Eski Türkiyede kutsal değerler baskı alında, tehdit altında aşağılamalara maruz kalıyordu. Eski Türkiyede develt kibirliydi. Devlet tepeden bakıyordu.
Vatandaşını horluyor, ayrımcılık yapıyordu. Eski Türkiyede kimsesizlik vardı. Yeni Türkiyede hastaneler, üniversiteler hastaneler, konutlar inşa ettik. Barajlar enerji santralleri kültür merkezleri inşa ettik. Sen kimsin ya? Senin gücün ne? 30 tane milletvekiliyle ne yaparsın? Şu BDPnin Vanda yaptığı ne var? Ben Vanı yakından ilgilendiren bir müjde vereceğim.
Yeni Türkiyede birlik var, kardeşlik var. Biz gençlerin zamansız yitip gitmesinden de geçtik. Şu gençlerimizi dağlara çıkaran zihniyet hangisidir? Dağlara çıkaran zihniyet barışı konuşabilir mi? Demokrasiyi konuşabilir mi? Kardeşliği konuşabilir mi? O zaman soruyorum neden 90larda almadınız o zaman? 90larda da vardınız neden almadınız? 90larda adeta kan gövdeyi götürürken neden tek bir reform yaptıramadınız? Biz Türkiyenin partisiyiz. Bu Pensilvanyadaki zat, gençliğinde imkan varken gidip Saidi Nursiyi ziyaret etmemiştir. Neden biliyor musunuz? Kürt olduğu için yanına gitmekten kaçınmıştır. O gün nasıl ırkçıysa bugün de aynı şekilde ırkçı.