Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, paralel yapı ile mücadelenin devam ettiğini belirtti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, paralel yapı ile mücadelenin devam ettiğini belirterek, "Hiç merak etmeyin. Biz bu örgütten ülkelerine yaptıkları ihanetin hesabını soracağız. Şu anda soruyoruz, başladık. Belli bir direnç var. Bu örgütün yargı içindeki, emniyet içindeki, diğer çevrelerdeki, devletin kurumlarındaki uzantıları tarafından belli bir direnç gösteriliyor ama biz o direnci de kıracağız, hiç endişe etmeyin" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Konya Kent Meydanında düzenlenen toplu açılış törenine katıldı. Törende bir selamlama konuşması yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 28 Martta bu meydanda sizlerle buluştuğumuzda müjde vermiştik. Konya aşkıyla dolu olan Sayın Başbakanımız bugün Konyalılarla buluşuyor. Bu vuslatın huzurunu onurunu yaşıyoruz dedi.
Daha sonra kürsüye gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 30 Mart seçimlerinin hemen öncesinde son mitinglerini Konya ve Kayseride yapacaktım. Konya ve Kayseriyi özelikle en sona bırakmıştım. Zira miting meydanında kükreyeceğinizi, destan yazacağınızı, tüm dünyaya demokrasi dersi vereceğinizi çok iyi biliyordum. Ne var ki sağlığım bu mitingleri yapmama müsaade etmedi. Televizyonda buradaki mitingi izledim. 30 Martta sandığa gittiniz, orada gerçek destanı mühürlerinizle yazdınız. Konya, Türkiye genelinde büyükşehirde rekor seviyeye ulaştı.
Diğer illerde ise Rizeden sonra ikinci ilimiz oldu. Yüzde 64.3le Konya kendisinden bekleneni yaptı. 2009 yılında 31 ilçenin 20si, 30 Martta ise 31 ilçenin 26sının tercihine mazhar olduk. Bu sonuçtan dolayı sizlere tek tek teşekkür ediyorum. Büyükşehir ve 26 ilçeyle emaneti bize verdiğiniz, güvendiğiniz, sahip çıktığınız için sizlere şükranlarımı sunuyorum. 28 Martta Konyaya gelebilseydik seçim yasakları nedeniyle toplu açılış töreni yapamayacaktık. Bugün hem açılışları yapıyor hem sizlerle hasret gideriyoruz. Bakanlıklarımızın, çeşitli kurumlarımızın, belediyelerimizin ve Selçuk Üniversitesinin hizmetlerini bugün resmi olarak açıyoruz dedi.
CHP VE MHPDE 30 MART ÖNCESİNDE YAPILAN KİRLİ İTTİFAK AÇIK SESLE KONUŞULUYOR
Demokrasi tarihimizin en zor, en çetin seçimini 30 Martta geride bıraktık diye konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sandıkta istediklerini alamayacaklarını anlayan çevreler sandık dışı, demokrasi dışı, hukuk dışı yollara tevessül ettiler. Nasıl saldırılara maruz kaldığımızı sizler de gördünüz. Şahsıma, aileme, arkadaşlarıma çok ağır saldırdılar. Hükümetimize, partimize çok ağır taarruzlar yaptılar. Çok daha ileri gittiler, birliğimize, kardeşliğimize, bağımsızlığımıza, ülkemize, milletimize dahi kast ettiler. Siyaseti siyasi zeminden kopardılar. Başka zeminlere, ahlak dışı zeminlere çekmek istediler. Centilmence bir yarış yerine ahlaksızlıkla, edepsizlikle, hatta son derece kirli ittifaklarla üzerimize geldikler. Gerek muhalefet partileri, gerek diğer çevreler ellerindeki her türlü kirli imkan ve aracı kullanarak milli iradeyi teslim almak, Türkiyenin kutlu yürüyüşünü durdurmak istediler ama sizler bu oyunu gördünüz, kurulan kumpası hissettiniz. Gezi olayları ile başlayan sürecin 17 ve 25 Aralık darbe girişimleri ile devam eden süreci Konya ve halkımız anladınız ve 30 Martta da gereğini yaptınız. Gezi olayları Türkiyede milli iradeye yönelik bir darbe girişiminin ilk tezgahıydı. Bu darbe girişimi 17 ve 25 Aralıktaki saldırılarla sonuca ulaştırılmak isteniyordu. Bir kısım yargı içindeki çete mensuplarını kullanarak, bir kısım emniyet içerisindeki örgüt mensuplarını kullanarak içeriden ve dışarıdan kirli ittifaklar kurarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini devirmek, yerine de kendi arzuladıkları gibi, bir hükümet kurmak istediler.
Mevcut hükümetten millet son derece memnun ama birileri değildi. Kim onlar; kendi şahsi ve örgütsel çıkarları zedelenenler, faiz yoluyla elde ettikleri milyarlarca doları kaybedenler, istikrarlı ekonomiden rahatsız oldular. Türkiyenin mazlumlara el uzatan, haklıyı savunan, haklıyı savunduğu gibi içeride ve dışarıda haklıyı savunan politikamızdan, çözüm sürecinden, kardeşlikten, Türkiyenin büyümesinden, küresel projeler inşa etmesinden rahatsız oldular. Mısırda, Ukraynada oynadıkları oyunu Türkiyede de oynamak istediler. Türkiyeyi istikrarsızlaştırarak millete kaybettirmek, kendi örgütlerine kazandırmak istediler. Ne acıdır ki Türkiyenin bazı muhalefet partileri bu aleni darbe girişiminde, bu açık ihanet girişiminde maşa oldular. Şu anda CHP ve MHP içerisinde 30 Mart öncesinde yapılan kirli ittifak açık sesle konuşuluyor. Hem böyle kirli bir ittifakın içine girdiler hem de seçimi kaybettiler. Ey CHP ne aldın, yüzde 28, MHP sen ne aldın, yüzde 15. Koyun bunları üst üste ne yapıyor yüzde 43. Yüzde 43 yapan bunların oyu bizim oyumuzun altında kaldı. Yüzde 45,5 biz, yüzde 43 bunlar. 40 çürük yumurtadan bir sağlam yumurta etmez. Eğer 30 Martta sandıktan AK Parti birinci çıkmazsa ben bu görevi bırakacağım, dedim. Ey Kılıçdaroğlu, Bahçeli çıkmazsan bırakacak mısın? 17 yıldır MHPnin başında diğeri 5 yıldır CHPnin başında. Nal topluyorlar. Biz 8 seçime girdik, hep birinci partiyiz. Bunlar gücünü koltuktan alanlar, biz ise koltuğa güç katanlar farkımız bu. Şu anda bu partilerin içinde kavgalar başladı. Gündemi değiştirmeye çalışıyorlar. Yenildiklerini bir türlü kabul edemiyorlar. Hiç kusura bakmasınlar, 30 Mart öncesinde içinde bulundukları darbe girişiminin hesabını önce millet sandıkta sordu, şimdi de partiler içinde umuyorum ki bunun hesabı sorulacaktır şeklinde konuştu.
BİZ BU ÖRGÜTTEN ÜLKELERİNE YAPTIKLARI İHANETİN HESABINI SORACAĞIZ
Tarihin bu darbe girişimini asla unutmayacağını ifade eden Erdoğan, Pensilvanyadaki zatı yanlarına aldılar değil mi? Şimdi onlara bir tavsiyede bulunuyorum; Pensilvanyadaki zat, eğer samimiysen, dürüstsen, herhangi bir sıkıntın, yasal manin yoksa, 'İnzivaya çekildim' diyor, inzivaya çekilmek için Konyadan, Erzurumdan, İstanbuldan, Bursadan, Ankaradan daha güzel bir yer olabilir mi? Hadi o zaman çık Türkiyeye gel. Pensilvayada ne işin var. Çık Türkiyeye gel, oradan tezgah kurma. Unutma tezgahların üstünde bir tezgah vardır o tezgah bir gün seni de vuracaktır. Bu oynanan oyunlar yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor ve bunun hesabı da sorulacaktır. Burada ne diyor Mevlana Hazretleri, Gel, her ne olursan ol yine gel. Sizin 30 Martta verdiğiniz mesajı biz çok iyi okuduk, anladık. Hiç merak etmeyin. Biz bu örgütten ülkelerine yaptıkları ihanetin hesabını soracağız. Şu anda soruyoruz, başladık. Belli bir direnç var. Bu örgütün yargı içindeki, emniyet içindeki, diğer çevrelerdeki devletin kurumlarındaki uzantıları tarafından belli bir direnç gösteriliyor ama biz o direnci de kıracağız, hiç endişe etmeyin. Devlet içinde paralel devlete asla müsaade etmeyeceğiz. Bunlar Anadoludaki, Trakyadaki o tabanda benim saf, temiz iyi niyetli kardeşlerimin emeğine ve ekmeğine himmet adı altında göz diktiler, ortak oldular. Artık milletimiz uyandı. Bunların okullarına, dershanelerine karşı çığ gibi bir tepki oluşmaya başladı. Alın bunların dershanelerinden çocuklarınızı. Şu anda okullar bitiyor, sakın ha önümüzdeki yıl okullarına çocuklarınızı katiyen göndermeyiniz.
Bunların gazetelerine, televizyonlarına, bunların iftira ve yalan üreten medyalarına tavrınızı koyun. Milletim artık bunlara itibar etmiyor. Bu yetmez, hukuk içinde, demokrasi içinde yaptıklarının hesabını verecekler. O gizli dinlemelerin, gözetlemelerin, montajların, dublajların, her kesime yaptıkları şantajların hesabını verecekler. Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı giriştikleri darbenin hesabını verecekler. MİTin TIR'larını durdurmanın, Türkiyeyi teröre destek veren ülke gibi göstermenin hesabını verecekler. Dışişleri Bakanlığındaki çok gizli toplantıyı alçakça dinlemenin ve alçakça yayınlamanın, bu büyük ihanetin de hesabını verecekler. Biz kurulduğumuz günden itibaren sizinle, milletimizle yürüdük, bundan sonra da öyle devam edeceğiz. Biz Allahtan başka kimseden korkumuz ve çekincemiz yok, bunu biliniz. Biz gücümüzü halktan ve Hakktan alıyoruz. Sonuna kadar siyaseti, demokrasiyi, milli iradeyi, sandığı savunacağız. Biz özgürlüklerin istismarını yapmayacak, özgürlükleri samimiyetle savunacağız. Bugün bir kez daha söylüyorum; O ne derse doğrudur ifadesi Pensilvanyadaki zata yönelik söylenirse bu itikadi bir sorundur. Böyle bir şey olamaz, kimmiş o. Böyle saçmalık olabilir mi? Fakat beyni yıkanan çevreler o samimi saf temiz kardeşlerime sesleniyorum, bu oyuna gelmeyin. Biz kuluz ne Cumhurbaşkanı ne meclis başkanı ne Erdoğan, bizler hata yaparız, bizler günahkar kullarız ama ne kadar az günahımız olursa Allahın huzuruna o kadar az yükle gideceğiz. Temennim odur ki, bunu daha da azaltalım. Bu kibirle, gururla olmaz. Kibri, gururu ayaklarının altına alan bir topluluk olmaya mecburuz. Onun için sizlere efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Bize Allah yeter, bize millet yeter dedi.
İSTİYORUZ Kİ, 10 AĞUSTOSTA BİRİNCİ TURDA ADAYIMIZ İNŞALLAH BU ÜLKENİN CUMHURBAŞKANI OLSUN
Başbakan Erdoğan, 30 Mart seçiminden çıktıklarını, şimdi de 10 Ağustos seçimine yürüdüklerini ifade ederek, 10 Ağustosta Türkiyede cumhurbaşkanlığı seçimi olacak. Tabii ki partimizin bir adayı olacak ve değerli kardeşlerim istiyoruz ki, 10 Ağustosta birinci turda adayımız inşallah bu ülkenin cumhurbaşkanı olsun. Konya bu defa sandıklarda çok daha farklı bir şekilde patlasın. Muhalefete gereken cevabı en güzel şekilde Konyanın vereceğine ben inanıyorum diye konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 26 Nisan Türkiye Pilotlar Günü dolayısıyla pilotların gününü kutlayarak emniyetli uçuşlar diledi. Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Konya Valisi Muammer Erol, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, milletvekilleri, belediye başkanları ile birlikte Konyaya kazandırılan eserlerin toplu açılışını yaptı.