Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın Köln kentindeki Türklere seslendi.
Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) kuruluşunun 10'uncu yıldönümü etkinliğinin yapıldığı Lanxess Arena Spor Salonu'nda konuşan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:
Sevgili kardeşlerim, Türkiye Cumhuriyetinin Almanya Federal Cumhuriyetinin değerli vatandaşları, değerli katılımcılar sizleri en kalbi duygularımla hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Allahın selamı, rahmeti, bereketi hepimizin üzerine olsun. Üzerimdeki bir emaneti bugün bir kere daha sizlere emanetim sahiplerine teslim etmek istiyorum. Türkiyenin sizlere selamı var. 77 milyon kardeşinizin sizlere selamı var. Türkiyedeki akrabalarınızın, dostlarınızın sizlere selamı var. Sanmayın ki sadece sizler gurbettesiniz. Bizler de gurbeti içimizde yaşıyoruz.
Üstad Necip Fazıl ne güzel söylemiş,
Dağda dolaşırken yakma kandili,
Fersiz gözlerimi dağlama gurbet!
Ne söylemez, akan suların dili,
Sessizlik içinde çağlama gurbet!
Titrek parmağınla tutup tığını.
Alnıma işleme kırışığını
Duvarda, emerek mum ışığını,
Bir veremli rengi bağlama gurbet
Gül büyütenlere mahsus hevesle,
Renk dertlerimi gözümde besle!
Yalnız, annem gibi, o ılık sesle,
İçimde dövünüp ağlama gurbet.
Kardeşlerim sizler çok büyük çileler çektiniz. Sizler çok büyük sıkıntılara maruz kaldınız. Ama direndiniz, tahammül ettiniz, sabrettiniz. Gurbeti kendiniz için sılaya tahvil ettiniz. Şunu bilin ki millet olarak sizlere minnettarız. Milletçe herbirinizle gurur duyuyor, iftihar ediyoruz.
"NASIL BİLİYORSA CEHENNEMİN YOLUNU?"
Emeğinizle, alın terinizle 50 yılı geride bıraktığınız, onur ve gurur dolu bir 50 yıl bıraktığınız için her birinize teşekkür ediyorum. Rabbim sabrınızı, tahammülünüzü arttırsın. Rabbim hasretinizi hafifletsin diye dua ediyorum. Kardeşlerim geçen hafta Salı günü Manisamızın Soma ilçesinde elim bir facia yaşadık. 31 canımızı hakka uğurladık. Bizim hissettiğimiz acıyı sizler de burada hissettiniz. Sizlere Soma faciasının ardından verdiğiniz maddi destekler ve yaptığınız dualar için teşekkür ediyorum. Somadan 10 kişilik bir heyet ziyaretime gelmişti, onlarla oturduk dertleştik. Onlarla görüşmemin ardından sayın Merkel ile görüştüm. Federal Almanya Cumhuriyetine başta sayın Merkel olmak üzere hepsine şükranlarımı ifade ediyorum. Somadaki madenlerle ilgili geleceğe dönük neler yapabiliriz konuştuk. Rabbim 301 şehidimizin ruhunu muazzez etsin. Bu elim kazadaki ihmalleri mutlaka ortaya çıkaracak, hangi kademede olursa olsun hesabını mutlaka soracağız. Şu anda hem idari hem adli soruşturmalar devam ediyor. Şehitlerimizin ailelerine devlet olarak sahip çıkacak, acılarını hafifletmek için ne gerekiyorsa yapacağız. Şu an AFAD bu işle ilgili tek merkez olarak görevlendirilmiştir. Bu tür kazaların tekrarlanmaması için alınması gereken tüm tedbirleri alacağız. Bir gerçek var, biz orada bu elim faciayı yaşarken ülkemizin içinde bu ızdırabı duyamayanlar oldu. Bunlar Türkiyenin büyük bir yekünü değildi aslında. Bunlar illegal örgütlerdi. Maalesef baktık ki ana muhalefetin bazı milletvekilleri de bunlarla birlikte bu eylemlere ortak oluyorlardı. Şurada İstanbul, Beyoğlu, Şişli, Okmeydanında illegal eylemlere girdiler. Bir gencimiz orada, maalesef orada öldü. Ardından bir gencimiz daha öldü. Ölenlerden birinin kız kardeşi, Siz bu eylemleri yapmasaydınız benim kardeşim ölmeyecekti dedi. Bakıyorsun hemen buraya yansıması olmuş. Burada bir kısım medya ve bazı örgütler ne yazık ki Soma faciasını kendileri için ranta dönüştürmek için Türkiye Başbakanına farklı şekillerde hakaretler ediyorlar. Bir tane kendini bilmez derginin attığı manşet manidardı. Şahsımı cehenneme gönderiyordu. Nasıl biliyorsa cehennemin yolunu?
17 ARALIK'TA 25 ARALIK'TA HOPLADINIZ OTURDUNUZ
İşin manidar olan yanı şu, ülkemdeki bazı medya ile bunların anında koordine olması çok anlamlıydı. Yarın Almanyada Avrupa Parlamentosu ile ilgili seçimler var. Tayyip Erdoğana saldırmakla buradan farklı yerlere oy devşiremezsin. Veyahut da Türkiyedeki Gezi olaylarında, 17 Aralıkta, 25 Aralıkta hopladınız oturdunuz. Benim milletin size en güzel dersi 30 Martta verdi. Kardeşlerim eğer demokrasiye inanıyorsak, sandıktan çıkan neticeye saygımız varsa o zaman Türk milletinin verdiği karara da saygınız olacak. Benim ülkemin halkının verdiği kararı bir yerlerin onaylamasına ihtiyacımız yok. Biz herhangi bir ülkedeki seçim sebebiyle oralara müdahale noktasına gidiyor muyuz? Yapmanız gereken Türk milletinin tercihine saygı duymaktır. Somada 301 şehidimizle alakalı bizim içimiz yanıyor, birileri de kalkıp burada onu suiistimal etmeye çalışıyor, aynı ülkemdeki gibi. Sizin bu oyunlarınız tutmaz. Biz dertliyiz be.
TAYYİP ERDOĞAN KÖMÜR OCAKLARININ HAVASINI BİLİR
Bunlar bizim o kömür ocaklarına giren kardeşlerime bidon kafalı dediler, göbeğini kaşıyan adam dediler. Şu anda Tayyip Erdoğan o kömür ocaklarının havasını bilir. Ben masada oturarak kömür ocağını tanımadım. Kömür ocağına indim. Kömür ocağının derinliklerinde 4-5 kilometre gittik, orada kömür çıkardım, kardeşlerimizle oturduk yemeğimizi yedik. Ama bunlar Boğazın o güzel sularına bakarak demlenenlerden. Benim Enerji Bakanım da o ocaklara girdi. Siz kimlerle neyi değerlendiriyorsunuz ya. Batı bunu senin iyi anlaman lazım. Ülkemdekiler ne yazarsa yazsın 30 Martta cevaplarını zaten aldılar. Bundan sonra da alacaklar. Şu anda hangi merasimi yaptık, hatimler, Kuranlarla Somayı andık. Ama diğerleri maalesef ortalığı terörize etmek suretiyle kan gölüne çevirdiler, iki gencimizi öldürdüler. Batı hala polisimize fatura kesmeye çalışıyor. Molotof kokteyliyle aracın camı kırılarak iki polisimiz yandı. Tedavideler. Bütün bu terör eylemlerine karşı ne yapacaktı bizim polisimiz. Emniyet amirini nasıl dövüyorlar televizyonlarda izlediniz. Ortada hiçbir şey yok. O semt benim semtim, çok iyi bilirim oraları. Başaramayacaklar, bu iş de çözülecek, ama öyle ama böyle. 10 yıl önce Avrupada sayıları 6 milyona yaklaşan Türklerin hakları için mücadele etmek üzere Avrupalı Türk Demokratlar Birliği kuruldu.