Trabzon'da, Türk Ocağı Trabzon Şubesi tarafından "Soykırım" adlı konferans düzenlendi.
Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi Kırım Tatar ve Türk Filolojisi Dekanı Doç. Dr. Ranetta Gafarovanın konuşmacı olarak katıldığı konferansta duygulu anlar yaşandı. Türk Ocağı Trabzon Şubesinde düzenlenen programa, Kamu Sen Trabzon Şube Başkanı Coşkun Dilber, Sağlık Sen Trabzon Şube Başkanı Mustafa Serdar, Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Odabaş, MHP Trabzon Büyükşehir Belediye eski Başkan Adayı Hüseyin Örs, çok sayıda akademisyen ve davetli katıldı. Programın açılış konuşmasını Türk Ocağı Trabzon Şube Başkanı Prof. Dr. Mithat Kerimaslan yaptı. Kerimaslan, Son günlerde ülkemizde istenmeyen olaylar yaşanmaktadır.
Bunun son örneği ise Diyarbakırın Lice İlçesinde meydana gelmiştir. Bizim bayrağımız indirilmiştir. İki bayrak aynı yerde olmazdı ve bizim bayrağımızın indirilmesi gayet normaldir. Buna için için kahrolmaktan başka diyecek bir şeyimiz yoktur. Yeri gelince de gereğini yapmaktan başka ifadelerini kullandı. Kerimaslan ayrıca Kırım coğrafyasında milattan önce Türk vardır. Orda bizim çok sayıda vatandaşımız vardır. Ancak bizim kaybetmemiz Küçük Kaynarca Anlaşmasından sonradır. 1900lerin başında çoğunluğu Türkiyede olmak üzere göç edenlerin sayısı 1 milyon 200 bindir. O sıralarda Anadolu Türklerinin 10 milyon olduğunu düşünürsek bu sayının bugün Kırım çevresinde 15-20 milyon olması gerekirdi. Eğer yerinde kalabilse ve katliama uğramasaydı şeklinde konuştu.
Kerimaslanın ardından söz alan Doç. Dr. Ranetta Gafarova, Kırım Türklerine karşı uygulanan baskı ve zulüm politikalarıyla ilgili birbirinden çarpıcı detayları paylaştı. Gafarova ayrıca ünlü şair yazar Cengiz Dağcının hayatını anlatan bir filmi gösterime getirdi.