BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresiumda, Tükr İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından tamamlanan ortak projelerin açılışının yapıl
Başbakan Erdoğanı salonda bulunanlar Dik dur eğilme, bu millet seninle ve Recep Tayyip Erdoğan tezahüratları ile karşıladı.
İşte Erdoğanın konuşmasından satır başları:
Yas ilan eden dost ve kardeş ülkelere teşekkür ediyorum. Allah ülkemize ve milletimize, hiçbir ülke ve millete böyle ağır acılar yaşatmasın. İnsanlığı bu facialardan muhafaza etsin diyorum. Türkiye bu büyük maden faciasında derin bir matem yaşarken, bazı ülkelerde de büyük felaketlerin yaşandığını üzüntüyle öğrendik.
BOSNADA SEL FELAKETİ
Bosna ve Sırbistanda çok sayıda yerleşim birimi ve tarım arazisi sular altında kaldı. Dün akşam Bosna Hersek cumhurbaşkanı ile de görüştüm. Kendilerinin talepleri oldu ve bu sabah o talepleri ulaştırdık. Kendisiyle bu sabah tekrar görüştüm ve yardımların kendilerine ulaştığını da öğrendim. Yeni neler gerekiyorsa, gerek AFAD gerek Kızılay ile telafi etmeye devam ediyoruz, edeceğiz. Ekiplerimiz orada, TİKA işin içerisinde. Orada desteklerini sürdürüyor. Şu ana kadar 44 kişinin sel baskınlarında hayatını kaybettiği haberlerini alıyoruz. TİKAya burada tekrar teşekkür ediyorum.
GÜRCİSTANA GEÇMİŞ OLSUN
Bosna Hersek ve Sırbistan halkına buradan başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Birazdan canlı bağlanacağımız Gürcistanda bir baraj inşaatında toprak kayması olduğu haberini aldık. Bu kazadan dolayı da Gürcistana geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. TİKAnın tamamladığı beş ülkede beş projeyi son derece anlamlı bir günde hizmete alıyoruz.
Evet bugün 19 Mayıs. Gazi Mustafa Kemalin Samsuna çıkarak 95 yıl önce milli mücadelenin ateşini yaktığı o anlamlı günün 95nci yıl dönümü.
İKİ ADET ANI EVİNİ TAMAMLADIK
Tüm gençlerimizin gençlik ve spor bayramını tebrik ediyoruz. Tüm şehitlerimizi, tüm gazilerimizi de rahmet ve minnetle anıyoruz. Gazi Mustafa Kemal, kendisine doğum tarihi sorulduğunda 19 Mayıs diye cevaplamıştı. Kendi ifadesiyle doğum yıl dönümünde, hatırasına denk düşen anlamlı bir açılış yapıyoruz. TİKA Makedonyada, Gazi Mustafa Kemalin babası Ali Rıza Efendinin evinin yerini tespit etti. Makedonyanın Kocacık Köyünde bu evi aslına uygun şekilde inşa etmeyi projelendirdik. 2011 yılında çalışmaya başladık. Selanikteki evi nasıl restore ettiysek bu evi de restore ettik. İki adet anı evini tamamladık. Bugün artık ziyaretçilerin hizmetine açıyoruz.
Kendi ifadesiyle doğum gününde, ayrıca milli mücadeleyi başlattığı günde, bu büyük ve anlamlı eseri vücuda geçirmenin iftiharını milletçe hep birlikte yaşıyoruz.
Başbakan Yardımcımız Emrullah İşler şu an Kocacık köyünde, birazdan kendisine bağlanacak ve açılışı beraber yapacağız.
Bir başka TİKA projesi de Filistinde bulunuyor, Ramallahta TİKA eliyle son derece modern bir kız orta okulu inşa ettik. Bu okul 450 Filistinli öğrenciye hizmet verecek. Filistinli kardeşlerime hayırlı olmasını diliyorum. Çorum milletvekilimiz Murat Yıldırım şu anda Filistinde bulunuyor.
Üçüncü projemiz Gürcistanda. Gürcistan Çalışma, Ekonomi bakanlığı ve TİKA bir engelli merkezinin tadilatını tamamladı. Bu merkez engelli çocuk ve gençlerin eğitimine önemli katkılar sağlıyor. Bu önemli projenin de hayırlı olmasını diliyorum. Gürcistanda Bursa milletvekilimiz Hüseyin Şahin bulunuyor.
SOMALİYE ÖRNEK BİR YOL KAZANDIRDIK
Dördüncü projemizi Somalide tamamladık. Mogadişuda şehir içi yolların kullanılamaz halde olduğunu görmüş ve proje hazırlanması talimatını vermiştim. TİKA Mogadişuya 23 km uzunluğunda, çift yönlü aydınlatmasıyla örnek bir yol kazandırdı. Zaman zaman duran projeyi, orada havalimanı da yapılıyor o da bitmek üzere. Bütün zorluklara rağmen tamamladık yolu kullanılır hale getirdik. Somalide, Afyon milletvekilimiz Halil Ürün bulunuyor.
TUNUS HALKINA HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM
Beşinci ve son olarak Tunusta önemli bir tarım projesini TİKA eliyle tamamladık. 2012 yılından itibaren, bu ülkede kalkınma ve teknik destek veriyoruz. Tunus İçişleri Bakanlığına 292 araç ve 242 bin 480 güvenlik malzemesi teslim ettik. 92 belediye hizmet aracı ve 50 iş makinası temin ettik. Tunusa 13 iş makinası ve 70 traktörü temin ederek burada tarımın geliştirilmesine önemli katkı sağladık. Bu projenin de kardeş Tunus halkına hayırlı olmasını diliyorum. Tunusta İstanbul Milletvekilimiz İbrahim Yiğit bulunuyor.
HEPSİ DE RUHUNA DENK DÜŞEN PROJELER
Esasında bu açılışlarla 19 Mayısı tam da özüne ruhuna uygun şekilde idrak ediyoruz. Sadece Mustafa Kemalin babasının evini yeniden ihya etmek değil, bu beş projenin hepsi de ruhuna denk düşen projelerdir. Projeler doğrudan doğruda 19 Mayıs ruhuyla örtüşen projelerdir.
ONLAR DEDELERİMİZLE BİRLİKTE ŞEHİT OLDU
Bize çoğu zaman şunu anlattılar Türkiye toprakları işgal edildi Tüm dünya Türkiye aleyhine tavır takındı Türkiye yalnız bırakıldı Hayır, Türkiye o zor süreçte asla yalnız değildi. 19 Mayıs 1919un kapılarını aralayan, Çanakkale zaferimizde Anadolu ve Trakyanın evlatları kadar, Makedonyanın, Bosnanın, Irakın evlatları da dedelerimizle birlikte şehit oldular.
SENEGALLİLER EZANI DUYDU SİLAH BIRAKTI
Senegalden bize karşı savaşmak için getirilen kardeşlerimiz Çanakkaleye gelip de ezan sesini duyunca, bize karşı savaşmayacaklarını ifade edip silahlarını bıraktılar. Bu çok anlamlıdır. Erzurum işgal edildiğinde dünyada bir çok halk gözyaşı döküldü. İzmir, İstanbul işgal edildiğinde kardeşlerimiz gözyaşlarına boğuldu.
Ta Arjantinden dünyanın hemen her ülkesinden gönderilen yardımları duaları unutmadık. Kurtuluş Savaşımız Anadolu ve Trakyadaki şehitlerimizin fedakârlığı kadar kardeşlerimizin hayır dualarıyla başarıya ulaştı.
EL UZATMA BİZİM MİLLİ KÜLTÜRÜMÜZDÜR
Az önce izledik Kanuni Sultan Süleyman nerelere hangi anlayışla gitmişti. Hiçbir zaman oraları yalnız bırakmadılar. Ecdadımız büyüklerimiz hele hele bırakın sadece sel felaketlerini depremleri şunları bunları. Bir yerde zulüm varsa oralara da uzandılar. Oralara da gittiler. Biz tarihimiz boyunca hele hele güçlü olduğumuz dönemlerde zayıflara mazlumlara el uzattık. İhtiyacımız olduğunda da dost ve kardeşlerimizin yardımlarını gördük. İhtiyacı olana din dil mezhep ayrımı yapmaksızın el uzatma bizim milli kültürümüzdür.
ARTIK VEREN EL KONUMUNA YÜKSELDİK
Bugün burada bir şeyin altını özellikle çizerek ifade ediyorum. İktidara geldiğimizde 2002den önce Türkiye alan el konumundaydı. Büyüyen ekonomiyle birlikte o dönemi kapattık. Artık veren el konumuna yükseldik. Yıllık bu noktada yaptığımız yardım hamdolsun 2,5 milyar doları aşmış vaziyette. Neden? Çünkü biz biliyoruz ki veren el alan elden hayırlıdır.
ÜST ÜSTE ÜÇ KEZ DÜNYA BİRİNCİSİ OLDUK
Son 11 yılda sadece TİKAya 1 milyar liranın üzerinde kaynak aktardık. Önceki dönemlere göre yüzde 335 artış kaydettik. TİKA kurulduğu günden bu yana 15 bin proje gerçekleştirdi. Bunun 13 binini son 11 yılda başlattık ve bunlar bitti. Kalkınma yardımlarında dünyada üst üste üç kez dünya birincisi olduk. 2013 yılında resmi ve özel yardım miktarımız hamdolsun 2,5 3 milyar dolara ulaştık.
ATA MİRASINA SAHİP ÇIKTIK
Kazakistandan Makedonyaya kadar birçok ülkeye 148 okul inşa ettik. 164 okulun onarımını bitirdik. 32 ülkenin üniversitesiyle iş birliği yaptık. Beş kıtada 49 sağlık merkezi inşa ettik. Moğolistandan Etiyopyaya kadar ata mirasına sahip çıktık. Su kuyuları açtık, tarımı destekledik. Mesleki eğitim verdik. Büyük ülke olmak, büyük millet olmak neyi gerektiriyorsa tüm imkanlarımızla o büyüklüğü yerine getirmenin mücadelesi içinde olduk.
SOMALİYİ BIRAK SOMAYA BAK DEDİLER
Zaman zaman bizim bu uluslararası yardımlarımızı eleştiri konusu yapılıyor. İşte en son bunu üzülerek söylüyorum Somaliyi bırak Somaya bak tarzında, insaf ve vicdan dışı ifadeler dile getirildi. Acımız daha çok sıcakken yaralımız tazeyken yüreklerimiz hala kanarken bu eleştiriler üzerinde durmayacağım. Ama biz Allahın izniyle milletimizin desteğiyle Somaya da ulaştık ve oradaki yaraları sardık, sarıyoruz, saracağız. Ama Somaliye de ulaşacak güçte bir devletiz artık.
DEPREMDEN SONRA İKTİDARI BIRAKIP KAÇIP GİTTİLER
İlgili bakanlarım şahsım 24 saat içinde hepimiz orada yerimizi aldık. Yapılanları orada sürdürdük. Kütahyada deprem oldu, anında ve bir yılda yine Simavı inşa ettik. Şimdi Simavı tanıyamazsınız. Arkadan büyük bir felaket, Van depremi. Van depreminde de bir yılda biz yeni Vanı inşa ettik. 5 katrilyon harcadık biz Van depreminde 5 katrilyon. Yani bizden öncekiler gibi deprem felaketinin altında kalan bir iktidar olmadık hamdolsun biz. Bizden öncekiler depremden sonra iktidarı bırakıp kaçıp gittiler. Biz tam aksine, orada daha modern ve daha güzel bir şehir nasıl inşa edilir bunun gayreti içerisinde oldu.
371 KARDEŞİMİZ İÇİN HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALDIK
Şimdi de biz Somada 371 kardeşimizin ailelerini mağdur etmemek için her türlü tedbiri aldık. (Erdoğan daha sonra bu ifadesini 'Galiba az önce bir dil sürçmesi oldu 371 değil 301 olacak şeklinde düzeltti)
O ocakta çalışan kardeşlerimizle ilgili de çalışmalarımızı yapacağız. Kendilerine de istismara fırsat vermeyecek şekilde AFAD devreye girmiştir.
YARDIM YAPACAKLAR AFADIN HESABINA YATIRSIN
AFADın yapacağı çalışmalar, hesap açılmıştır. Şu dernek bu dernek falan istismardır. AFAD sadece bu iş için hesap açmıştır. Kimse bu oyuna gelmesin, herhangi bir yardım yapacak olan varsa AFADdaki özel hesaba yatırsın.
Sel baskınlarına yangınlara hızla ulaştık. İmkanlarımızı çok üst seviyelere çıkardık. AFADı biz, Kızılaydan sonra bunun için kurduk. AFAD ile birlikte bu hızı artırdık. Şu anda Bosnada Sırbistanda Afganistanda varız. Biz Türkiyeyiz.
MADEN PATRONUNU İLK DEFA O GÜN ORADA GÖRDÜM
Hem içerde hem dışarda ulaşabildiğimiz her yere vicdanın insani değerlerin gerektirdiği tavrı göstermeyi sürdüreceğiz. Az önce 371 ifadesini kullanmışım, 301. Acının dili dini ırkı yoktur. Baştan beri neler söylediler ya. Dediler ki bu patron AK Partilidir. İlk defa o gün orada gördüm. O güne kadar kendisiyle görüşmüş değilim. Tanımam bilmem. Bu müfteriler bu ülkede benim milletimden bu iftiralarla bir şey sağlayacaklar, sağlayamazsınız. Benim milletim müfterileri bu ülkede çok iyi tanıdı.
Utanmadan sıkılmadan yandaşlarına orayı peşkeş çekti diyecek kadar alçaldılar. Bunlar ne derse desin biz ellerini Allaha açıp bütün bu şehitlerimize Fatihaları gönderenlere, kuran kurslarındaki yavrularımıza onlara ben Allah razı olsun diyorum. onlar bu seviyeye düşmediler, bir şehit ne beklerse onlar onu gönderdiler.