Belediye araziyi üzerindeki mezarlıkla birlikte sahiplenerek imar uygulaması yapıp köylülere dağıttı.
Yıldızlı beldesinde 1976 yılında Osman Yılancı tarafından üzerinde cami yapılmak üzere köy tüzel kişiliğine devrettiği arsa 2008 yılında Yıldızlı Belediyesinin üzerine geçirildi. Vakfedilen arazinin üzerine yapılan cami, yerine yenisi yapılmak için 2010 yılında yıkıldı. Ardından mevcut cami başka bir şahsın arazisine taşındı. Yeni caminin yerini bağışlayan şahıslara bağışlanan yere karşılık da imar yasasına göre yapılan 18 uygulaması ile başka bir araziden yer verildi.
İSYAN ETTİLER
Cami inşaatı hızla ilerlerken bu kez ortaya mezarlık sorunu çıktı. Yılancı ailesinin mezarlarının bulunduğu arazi ile birlikte vakfedilen arsanın da bu kez belediye tarafından 18 uygulamasına tabi tutulduğu anlaşıldı. Osman Yılancının akrabaları vakfedilen arazinin önce Yıldızlı Belediyesi üzerine hukuksuzca geçirilmesine ve ardından 2şer 5er metrekare ebatlarında 21 kişiye dağıtılmasına tepki gösterdi.
İPTAL İÇİN MAHKEMEYE BAŞVURULDU
Kuran kursu için ruhsat almak istediklerinde yerin 126 metre karesinin Yıldızlı Belediyesine ait olduğunu, geri kalan kısmın ise 21 kişiye pay edildiğini gördüklerini ifade eden arsayı bağışlayan Osman Yılancının torunlarından Yakup Yılancı, "Mezarlarımızı bile farklı farklı kişilere parsellemişler. Şimdi yeri alan arsa sahipleri de mezarların kaldırılmasını istiyor. İnsanların mağdur edilmesinin yanında vakıf arazisi nasıl oluyor da belediyenin üzerine geçiriliyor? Mezarlarımız bile 18 uygulamasına sokuluyor. Burada birileri birilerine rant sağlamıştır. Bunun hesabını sorumlusu kimse versin" dedi.
Adem YILMAZ