Kırbaç, Olgunlaşma Enstitüsü tarihi binasının turizm alanında hizmet etmesi gerektiğini ifade etti.
Şükrü Üçüncü
Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, Gazipaşa Mahallesinde bulunan Olgunlaşma Enstitüsü tarihi binasının turizm alanında Trabzona hizmet etmesi gerektiğini ifade etti. Kırbaç, "Trabzonlular tarafından da bilinen tarihi Nemlioğlu Konağının okul olarak kalması inanın binaya zarar veriyor. Bina çok yoruldu. Bu binamızın bir an önce Trabzon turizmine kavuşturulması gerek. Bir sanat müzesi olabilir. Mimarisi de çok uygun" dedi.
TRABZON İÇİN VERİRİZ
Tarihi binanın okul olarak kalmasının yok olması anlamı taşıdığını savunan Kırbaç, şunları kaydetti: "Turizm İl Müdürlüğü ile bir araya gelerek burayı daha işlevsel hale getirmekte yarar olacak. Bu binayı müze, sanat merkezi olarak değerlendirebilirsek Trabzon için büyük yararı olur. Turizm İl Müdürlüğü bize bir yazı göndersin, biz de ortak bir çalışma yapalım ve bu binayı Trabzona kazandıralım. Bu tarihi yapıyı turizm için seve seve veririz."
GÜNDEM OLMUŞTU
Öte yandan, Sosyal Bilimler Lisesinin Esiroğlu beldesine taşınma kararını öğrenen öğrenciler ve velilerin protestoları üzerine Milli Eğitim Müdürü Kırbaç, "Bu okulda öğrencilerin bir kısmı yatılı olarak okulda kalıyor. Bu nedenle okulun bir yurt ihtiyacı vardır. Şimdiki binasında sınıfları kapattık, yurt yaptık. Öğrenciler sınıftan bozma odalarda kalıyor. Bir de erkek öğrencilerle kız öğrenciler aynı binada altlı üstlü kalıyorlar. Aynı merdiveni kullanarak istirahate çekiliyor. Aynı merdivenleri kullanıp uyumaya gitmeleri inanın beni iki yıldır rahatsız ediyor ve diken üstünde oturmama sebep oluyor" sözleriyle Türkiyenin gündemine oturmuştu.