Trabzonda bir süre önce Avrasya Pazarı içinde oluşturulan Hanımeli Pazarında Trabzonlu kadınlar el emeklerini göz nurlarını sergileyerek ailelerinin
Pazarda oluşturulan Kaneviçe Sokakta Trabzonlu kadınların tekstilden gıdaya, hediyelik eşyadan çeyiz ürünlerine kadar herşey el emeği ile yapılıyor. Konuyla ilgili bilgiler veren Trabzon Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Emine Gürkök, Trabzonda kadın girişimci sayısının artması için çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Kadınların da giderek artan oranda girişimci olarak iş dünyasına girdiklerine dikkat çeken Gürkök, "Kadının aile hayatındaki sorumlulukları çok kıymetli ve vazgeçilmez hususlardan birisidir. Fakat bunun yanında kadının daha da önemsemesi gereken iş hayatında ve sosyal hayatta kesinlikle varlığını göstermesi ve istihdam alanlarının oluşumuna katkı sağlamasıdır" dedi.
Gürkök, Türkiyenin gelişmiş bir ülke haline gelmesi için nüfusun yarısını oluşturan kadınların sosyal, siyasal ve ekonomik hayatta daha katılımcı olması gerektiğini kaydetti. Hanımeli Pazarı bünyesinde oluşturulan Kaneviçe Sokakta, kendi üretimlerini satan kadın girişimcilerin, hemcinsleri açısından önemli ve cesaret verici birer örnek olduğunu ifade eden Görkök Burada çok güzel çalışmalar yapılıyor. Tasarım ve piyasaya dönük üretim ve tanıtım açısından kendilerine yardımcı olmaya çalışıyoruz diye konuştu.