Ada Kültür ve Edebiyat dergisi, 10.yılını tamamlarken Latife Tekin ve Karadeniz Kültürü-2 dosyalarıyla çıktı.
Kadriye Cesur ve Hüseyin Mevsimin çevirileri ile Aksiniya Mihaylova, Anton Baev, Bojana Apostolova, Demir Demirev ve Valeri Petrovin Çağdaş Bulgar şiirinden örnekleri ile açılıyor derginin yeni sayısı.
Hülya Soyşekerci, Ertuğrul Aydın, Arzu Alkan Ateş, Mustafa Zeki Çıraklı ve Murat Erginin, Latife Tekinin bazı kitaplarından yola çıkarak kaleme aldıkları yazılardan oluşan dosya ilgi uyandıracağa benziyor.
Bir önceki sayının devamı niteliğindeki Karadeniz Kültürü-2 dosyasına Geçmişten Günümüze Trabzonda Sanat başlıklı yazısı ile Adnan Taç, Acının Uçlarında Bir Ozan: İlhan Demirarslanın şiir evrenine değen Attila Aşut, Çoban Rızanın Dere Türküleri, Değişen Dönüşen Kentler başlıklı yazısıyla Hamiyet Özen, Ordulu Ressamlarla Orhan Zafer, Trabzon Dergilerine değinen Selçuk Küpçük ve bölgemize önemli çalışmalarla katkı vermiş Serander Yayınlarının hikâyesi ile Veysel Usta zenginlik katıyor.
Ayşe Keskin, Deniz Utlu, Engin Sevinç, Hamamizâde İhsan, Hakkı İnanç, Muhammet Çakıral, Ruşen Doğan Nar ve Suzan Bilgen Özgün birbirinden güzel öyküleri ile Adaya renk katıyorlar. Genç-Usta çizer Bülent Sümer ve Özlem Çakır Adanın şiirselliğine katkıda bulunuyor.
İlk sayısından itibaren şiirdeki titizliğiyle dikkati çeken Adanın bu sayısında da şiirler özenle seçilmiş. Bu sayının şairleri Bahri Ömeroğlu, Barış Ağır, Derya Önder, Emrah Yolcu, Kenan Sarıalioğlu, Murat Saldıray, Şenol Ergül, Ömer Turan ve Serkan Türk.
Ada, Genç, temiz ve mazinin rahle-i tedrisinden geçen bir edebiyat için her zaman bir başka ada vardır diyor.