Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık Trabzon Sanatevinin düzenlediği 5. Sanat Günlerinin açılışını yaptı.
Vali Kızılcık açılış töreni sonrasında Vali Kızılcık Hürriyet Yayın Grubu danışmanı Doğan Hızlanın Kitabı Seçmek, Okumak ve Anlamak konulu söyleşisine katıldı.
Açılış törenine Vali Kızılcıkın eşi Sema Kızılcık, Belediye Başkan Vekili Seyfullah Kınalı, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, Hürriyet Yayın danışmanı Doğan Hızlan ve pek çok sanatsever katıldı.
5. Sanat Günleri açılış konuşmasında Trabzonu kültür sanat ve turizm şehri olarak öne çıkarmak için çeşitli projeler yürüttüklerini belirten Vali Kızılcık Sanatevinin organizasyonunda gerçekleştirilen etkinlikler her geçen yıl hem şehrimizin hem bölgemizin sanatına katkı sağlıyor.Trabzon bir spor ve ticaret şehri. Ama özellikle son yıllarda Trabzonumuzun kültür sanat ve turizm şehri olarak öne çıkması için şehrin tüm aktörleriyle ortak aklı oluşturarak çaba sarfediyoruz. Sanat şehri olan Trabzonumuzda en büyük eksikliğini hissettiğimiz Kent Müzesinin yapılma çalışmaları Sayın Belediye Başkanımız ile birlikte ve ÇEKÜL vakfının danışmanlığında yürütülüyor. Bir yıl içersinde kent müzesini hayata geçirip sanat anlamında Trabzonumuza çok önemli bir merkezi kazandırmış olacağız. Artık Müzeler sadece sanat eserlerinin sergilendiği durağan yapılar, müesseler değil. Her hafta, her ay ulusal ve uluslararası etkinliklerin gerçekleştirildiği hayatla içiçe, gençlerimizin bunlardan istifade edebileceği yerler haline geldiler. Kent merkezinde eski Merkez Bankası binasıyken şimdilerde Tevfik Serdar Kültür merkezi olan yapıyı bir yıl içersinde kent müzesi olarak şehrimizin ve insanlığın hizmetine sunmuş olacağız. Yine sanat anlamında diğer önemli çalışmamız Bölge İdare Mahkemesinin Resim ve Heykel Müzesi olarak hizmete açılması için şehrin tüm aktörleri olarak karar birliği yaptık. Yine sanatsal anlamda Ortahisarın restorasyonuna yönelik projelendirme çalışmaları tamamlandı. Bazı sanatçılarımız oradaki evlerini restore ederek sanatsal etkinliklerimizin yapılacağı alanlar haline getirdiler. Artık sanat Trabzonumuzda sadece belirli bir elitin yaptığı bir uğraş değil hayatın içinde, sanatçısıyla ve toplumun tüm kesimleriyle hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiş olacak. Sanatın gayesi de zaten budur. Sadece emeği ile çalışan işçidir, emeği ve aklıyla çalışan usta, emeği, aklı ve gönlü ile çalışan sanatçıdır. Dolayısıyal hem emeği hem aklı herşeyden daha önemlisi gönlünüzü ortaya koyup toplumun yaşadığı sorunlara dikkat çekmek, kamuoyu oluşturmak için çaba sarfediyorsunuz. Bizde devlet olarak sizlerle beraber olmaktan son derece memnunuz. Bize düşen görev neyse gerekli olan desteği bugünde vermeye hazırız dedi.
Belediye başkan Vekili Seyfullah Kınalı yaptığı konuşmada Trabzon Kültür Sanat ve spor şehri olduğunu her konuşmamızda söylüyoruz. Trabzonun bir kültür sanat bir mekanına ihtiyacı vardı. Bu mekan sayın Valimizin ve Bakanımızn katkılarıyla şehre kazandırıldı. Bu kazanımın meyvelerini şimdi görüyoruz. Aradan beş yıl geçmesine ragmen bir kağıt parçasıyla başlayan etkinlikler bir kitaba dönüştü dedi.
Sanat etkinliklerinin şehir için önemine vurgu yapan Trabzon Sanatevi Müdürü Adnan Taç ise Kentin önemli bir demirbaşı olan sanatevi kentin yıllardır beklenen kazanımıdır. Etkinliklerimiz çerçevesinde ülkemizin ünlü isimleri bizlerle olacak.İnsanları kaynaştıran milletleri birbirine yaklaştıran sanatın renklilşiğin ve sıcaklığını uzun ve bir hayli uzun olan yürüyüşümüzü hızlandırmamız gerekecektir. Dokuz gün boyunca 50 ye yakın etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmanızı rica ediyorum dedi
Açılış sonrasında Hürriyet Yayın danışmanı Doğan Hızlan ile biraraya gelen Vali Kızılcık ve eşi Sema Kızılcık Trabzonun üzerine sohbet ettiler. Vali Kızılcık Hızlana Ortahisarın önemi ve tarihini anlattıktan sonra şehirdeki sanat ve kültür projelerini,kent müzesini, resim ve heykel müzesinden bahsetti. Doğan Hızlan görüşmede Kent müzesinin açılışına bizzat katılacağını belirtti. Söyleşi sonrasında Vali Kızılcık, Doğan Hızlana Trabzon hatırası telkari işlemeli fincan hediye etti.