SON DAKİKA
SON DAKİKA


Atatürk’ün 3 Kez Ziyaret Ettiği Şehir!
21.09.2023

Trabzon için çok önemli ve anlamlı bir haftayı geride bıraktık…

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Trabzon’a ilk kez 15 Eylül 1924 tarihinde ayak bastı ve 3 gün boyunca çeşitli temaslarda bulundu…

99 yıl önce ilk ziyaretinde büyük bir coşku ve sevgi seliyle karşılanan Atatürk, toplamda Trabzon’u 3 kez ziyaret etti. 

O nedenledir ki Trabzon tarihi, “Atatürk’ün 3 kez ziyaret ettiği şehir” cümlesi ile anlatılır.

Ulu Önder’in Trabzonlularla ilgili söylediği övgü dolu sözler ise şüphesiz gurur vesilesi…

Bugün Atatürk’ün Trabzon ve Trabzonlular için söylediği o sözleri sizlerle paylaşmak istiyorum! 

İşte Atatürk'ün 15 Eylül 1924'te gerçekleştirdiği ilk Trabzon ziyaretinde onuruna verilen yemekte yaptığı o gurur veren konuşma;

*

“Trabzon ve Trabzonluları temsil eden bu önemli kişilerle Trabzon'da aynı sofrada bulunmaktan çok büyük mutluluk duyuyorum. Özellikle bugün yaptıkları coşkulu karşılamadan, gösterdikleri ciddi sevgi ve bağlılıktan dolayı, yüce Trabzon halkına arz etmeyi görev bildiğim gönülden teşekkürlerimi, bu seçkin topluluk aracılığıyla açıklama fırsatı bulduğum için çok mutluyum.

Efendiler...

Trabzon ve yüce Trabzonluları ziyaret etmek, yıllardan beri içimde beslediğim derin bir arzu ve özlem idi. Ancak bugüne kadar beni bu mutluluktan yoksun bırakan koşulların neler olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Bugün çok mutluyum. Çünkü bu zamana kadar sevenlerimi görmeme engel olan kötü koşullar ortadan kaldırılmıştır.

Arkadaşlar...

Beş sene önce ilk kez Samsun'a ayak bastığım zaman bana kalp gücü veren vatandaşlarımın ilk sırasında Trabzonluların bulunduğunu asla unutmayacağım. Sakarya büyük kanlı savaşına Üçüncü Tümen ile yetişen Trabzon evlatlarının savaş alanında gösterdikleri özverili çabaların kıymetli anısı, bilincimde sürekli canlı kalacaktır.

Bu yurtsever halka ve o kıymetli kahraman evlatlara sahip bulunan değerli yurdumuzu; Ermenistan'a bağlı bir bölge veya Pontus krallığı yapma hayal ve istekleri ile tehditleri ne kadar korkunç bir girişimdi. Kuşkusuz bu korku artık sonsuza kadar hayal olmuştur.

Efendiler...

Halkı zeki, üretken, girişimci ve çalışkan olan Trabzon’umuzu; kısa bir süre sonra ülkenin iç kesimlerine demir yolu ile bağlanmış, güzel bir rıhtım ve limana kavuşmuş olarak görmek en önde gelen dileğimdir. Trabzon; Türk camiasında Cumhuriyet'in zengin, sağlam ve duyarlı en önemli güven kaynaklarından biridir.

Cumhuriyet'in bu niteliklere sahip bir kenti, hiç kuşkusuz bayındırlık ve gelişmeyi sağlamak için gerekli araçlara sahip olacaktır. Sözlerimi bitirirken, saygıdeğer Trabzonlulara sevgi ve saygılarımla, gösterdikleri içten sevgi ve bağlılık gösterilerinden dolayı teşekkürlerimi sunmama aracılık etmenizi rica ederim."

*

Her bir kelimesi övünç ve gurur kaynağı…

Bu vesile ile Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını bir kez daha minnetle ve şükranla yâd ediyorum…

© 2020 www.karadenizgazete.com.tr | Karadeniz Gazetesi bir Güçlü Ticari Ve Sınai Ürünler Pazarlama Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi ‘dir.

Giriş Yap