Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kartal Meydanı'nda 20 kavşak ve yolun toplu açılış töreninde konuştu.
İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:
İBBye ve ekibine İstanbul trafiğini rahatlatacak bu projeler için teşekkür ediyorum. 20 kavşağı resmen hizmete açıyoruz. Beşiktaştan Kartal Ümraniyede Üsküdara kadar hem araçların hem de insanların kullanacağı alt yapıları sizlerle buluşturuyoruz. Bugüne kadar açtığımı yol ve kavşak sayısı 240a ulaşıyor. 5 kat trilyon yol ve kavşak düzenlemelerinin bedeli. 2004 yılında İstanbul trafiğinde 2 milyon araç vardı, şu an 3 milyondan fazla araç var.
Ortalama yolculuk süresi 45 dakika oldu. Sadece bu yeni açtığımız 20 kavşak ve yol ile sürücüler öncelikle zamandan tasarruf edecekler. Bu süreç içerisinde toplu taşım kültürü adına adımlar attık. Demirağlarla Türkiyeyi biz örüyoruz biz. 10. yıl marşında demir ağlarla ördük yurdun dört bir yanına deniliyor. O şairin bir hülyasıydı. Böyle bir şey örüldü mü yok. Gazi Mustafa Kemal gitti demir ağlar durdu. Artık 280 km hız yapan trenleri sizlerle biz tanıştırdık.
Biz size sevdalıyız. Bizim size aşkımız var. Bunların hayallerinin bile ulaşamayacağı yere bizim metro hatlarımız ulaşıyor. Metrobüsle tanıştı İstanbul
Derdimiz İstanbulun ulaşımını rahatlatabilmek. Bütün bu adımlar atılırken İstanbulun hava kirliliği noktasındaki adımları 1998 yıllarında attık. Eski günlere dönmek
Bu var ya bu yenilir yutulur cinsten değil bu. Bu İstanbullulara bir hakarettir. Eski günlerde İSKİ yolsuzluğu vardı, CHP vardı. CHP iktidarları zaten merkezi yöneteme gelemez.İşte kenarda köşede bir yerlere geliyorlar. Zamanında da nasıl olduysa İstanbulu aldılar duman ettiler.
"2 YILDA SUSUZLUĞU BİTİRDİK"
Gazeteler CHP zamanında maske dağıtıyordu hava kirliliğinden etkilenmeyelim diye. CHP demek susuzluk demek. Küçük yavrular ellerinde bidonlarla su taşıyorlardı. İstanbul şu an susuz değil ki? Su satan yerler var mı? Kapandı gitti hepsi. 2 yılda susuzluğu bitirdik. Trakyadan, Sapancada su getirdik. Boğazın altından 11 metre çapında bir tünelle su geliyor. Niçin? Bir tarafta sıkıntı olursa diğer taraftan katkı sağlasın. Allahtan bunlar deniz altında da görmüyorlar. Onu tıkamak için de kampanya yapar bunlar. Gidiyorlar 3. Köprünün oraya botlarla
Yok efendim burası kanuni değilmiş, sen 1. Köprüyü de istemedin. Bunların cibilliyetinde bu var bunlar eser ortaya koyamazlar, yıkmak için uğraşırlar.
Kartal bir yanlışa kurban gitti, bu yanlışı bu dönemde düzelteceğinize inanıyorum. 30 Mart sonrası Kartalda çok farklı bir dönem olacak.
Çöp dağları en önemlisi. Vahşi depolamadan modern depolamaya geçtik. Yani çöpler bir tarafta gübre üretiyoruz, diğer tarafta elektrik üretmeye çalışıyoruz. Biz bu adımları atarken CHP zihniyetinin bu adımları atamadığını görüyoruz. Bunlar çözüm sorunu yok. Bizler dertliyiz, önce teşhis sonra çözüm üretiyoruz. Yaşanabilir bir şehir bizimle beraberİstanbulun kaynakları peşkeş çekilmişti. Bu kaynakları CHPden devraldım. Yolsuzlukları bitirdiğimiz için Marmarayı bitirdik. Yolsuzluklara son verdiğimiz için 3. Köprü inşaatına başladık. Yolsuzlukları kestiğimiz için 3. Havalimanına başlıyoruz. CHP yolsuzluktan attığı birini aday yapıyor. Yolsuzluk klasörü önünde fotoğraf gösteriyor CHPnin genel müdürü. Sonra bu adam o kişiyi İBB adayı yapıyor. Bunlar mı yolsuzluğu sorgulayacak. Önce geçmişindeki kara lekeleri temizle. SGKdaki pisliklerini temizleyin.
"ELİNDE BİR ŞEYLER SALLAYIP DURUYOR"
İlaçların çoğu eczanelerde bulunamazdı. Her geçen gün daha iyiye gidiyor. Bunlar yolsuzluğu sorgulayamaz, olsa olsa yolsuzluk yaparlar. O CHP Genel Müdürü koltuğunda oturuyor. O eline tutuşturulan kağıt parçalarıyla yolsuzluk iddiasında bulunuyor. Kayseride yolsuzluk dedi, Kayseri sucuğa doydu kazandığı davalar sayesinde. Ben de çok kazandım söyleyeyim, ben de kazandıklarımı fakire fukara dağıtacağım. Eline ne verirlerse bu Genel Müdür onu sallıyor. Grup toplantısında çıkmış yine elinde bir şeyler sallayıp duruyor. Ey Genel Müdür Unutma senin genel başkanın Baykalla ilgili o görüntü hazırlıklarını yapanlar şu anda sana o kağıtları verenlerdir.
O genel başkanın o görüntülü kasedi dağıtıldığı zaman anayasa görüşmelerini yapıyorduk. O zaman dedim ki hemen müdahale edin, bu yayını durdurun, yarım saat içinde durdurduk. Bir durdurduk. O genel müdür o zaman başkan oldu.
Yağmur gibi CDler geliyordu. Manevi, ahlaki değerlerimize ters olduğu yayınları durdurduk. Bahçelinin yanındaki vekillere ait de aynı görüntüler yayınlandı. Biz hemen onları da durdurduk. Ama bunlara iyilik olmadı. Şimdi bakıyorum ellerinde bazı CDlerle dolaşıyorlar. Neyle dolaşırsanız dolaşın bir netice alamazsınız. Önce siz aynaya bakın aynaya. Bu paralel örgüt sizi parmağında oynatıyor. Paralel örgüt iftiralarını genel müdürün eline veriyorlar. 2010daki kasetteki komplo sıradan bir olay değildi
İNTERNET KALKMIYOR KONTROL ALTINA ALINIYOR
Şimdi internetle ilgili bir çalışma yapıyoruz. Bazı kesimler çıktı ortaya. Bu ahlaksız adımlar olmasın diye bu adımları atıyoruz. Yok fikir, düşünce özgürlüğünü engellemekmiş. İnternet kalkmıyor, kontrol altına alınıyor. Bu ahlaksızlıklar devam mı etsin.