Teknik Direktör Rıza Çalımbay ile Yeşil-Mavililer her zaman ivme kazandı.
Rıza Çalımbay, Rizesporda, Süper Lig'de görev yaptığı daha önceki dönemlerde 2004-2005 sezonunda 6 maçta 3 galibiyet, 2 beraberlik ve 1 mağlubiyet ile 11 puan toplamış, o dönemde Yeşil-Mavili ekip lig tarihindeki en iyi başlangıcını yapmıştı. 2006-2007 sezonunda kötü gidişin ardından ikinci yarıda göreve getirilen Çalımbay, ikinci yarının ilk 6 haftasında 2 galibiyet, 1 beraberlik ve 3 mağlubiyet ile 7 puan toplamış, Atmaca daha sonraki haftalarda elde ettiği puanlarla ligde kalmayı başarmıştı.
Çaykur Rizespor, bu sezon 5 yıl aranın ardından yeniden yükseldiği Süper Lig'de, Çalımbay üçüncü kez göreve getirilirken geride kalan 6 haftada sadece deplasmanda Trabzonspor'a yenildi. Gençlerbirliği, K.Erciyes ve Bursaspor'u sahasında, deplasmanda Gaziantepspor'u yenen, Galatasaray ile berabere kalan Yeşil-Mavili ekip, 6 maçta 4 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 mağlubiyet ile 13 puan toplamayı başararak ligde ikinci sırada kendine yer buldu.