Trabzonda Avrupa Çocuk Filmleri Festivali çerçevesinde düzenlenen etkinliğe kırsalda yaşayan ve daha önce hiç sinemaya gitmeyen öğrenciler sinemayl
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Avrupa Birliği Bilgi Merkezi ve Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen Trabzon genelinde bulunan 28 okuldan getirilen yaklaşık 900 öğrencinin buluştuğu film festivalinde daha önce hiç sinemaya gitmeyen öğrenciler sinemaya buluştu.
Etkinlik ile ilgili bilgiler veren TTSO AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Yakup Karbuz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Haftası etkinlikleri kapsamında film festivali düzenlendikleri belirterek, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Bilgi Merkezinin Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirdiği bir etkinlik Avrupa Çocuk Filmleri Festivali. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Haftasına da girdik. Çocuklarımıza aslında 23 Nisan haftası etkinliği olarak düşündüğümüz bir organizasyondu. 2 şeyi amaçladık 1inci kentteki okullardaki çocukların film izlemesini sağlayalım dedik. İkincisi de kırsal kesimde yaşayan ve film izleme fırsatı bulamayan öğrenciler var onları da etkinlik çerçevesinde okullarından alıp buraya götürdük. Böylece 23 Nisanın ruhuna yakışır bizim Avrupa Birliğinin amaçlarıyla örtüşen bir organizasyon ortaya çıkardık dedi.
Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Mehmet Yerekapan ise, Hayatından hiç şehre inmemiş, hiç sinema görmemiş çocukları bu etkinliğe katmayı düşündük. Bu kapsamda Trabzon genelindeki 28 ilköğretim okulundan yaklaşık 900 civarındaki öğrenciyi buraya davet edip onları ağırlıyoruz. Bu kapsamda bize her türlü desteği veren çocuklarımızı ağırlayan Ticaret Odasına, Avrupa Birliği Bilgi Merkezine ve Milli Eğitim çalışanlarına özellikle teşekkür ediyorum diye konuştu.